Balkan Fidancılık

Balkan Fidancılık Facebook

Üzüm Fidanı Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Üzüm fidanı

Üzüm Fidanı Aşısı kaç çeşittir ve ne zaman yapılır?

Üzüm Aşısı Nasıl Yapılır
Yarma Aşı: Amerikan asma anaçları dikiminden sonra 2-3 yıl içinde baş parmak kalınlığına gelince İlkbaharda Mart, Nisan aylarında aşılanır. Aşı için önce anacın çevresindeki topraklar çapa ile açılır ve anaç toprak seviyesinin 10-15 cm üzerinden kesilir. Aşı bıçağı ile üst yüzeyi düzeltilir, perdahlanır. Anacın fazla yarılmasını önlemek için alttan rafya ile sıkıca bağlamak gerekir. Aşı baltası ile tam ortadan 3-4 cm kadar yarılır. Aşı baltasının uç kısmı yarığa sokulur. Aşılanacak çeşidin iki gözlü kalemi alt gözün 1 cm altından ve göz dışarı gelecek şekilde kama gibi kesilir. Kamanın bir tarafında öz diğer tarafında odun kısmı görülmeli anaçtaki yarık kadar olmalıdır. Kalemin kabuğu anacın kabuğu ile aynı hizaya gelecek ve boşluk kalmayacak şekilde kalem anaçta açılan yarığa yerleştirilerek balta çıkarılır. Altta önceden bağlanmış olan rafya yukarı doğru sıkıca sarılarak aşının hemen altından düğümlenir. Aşının üzeri gevşek toprakla yavaşça kapatılıp kümbet yapılır ve yanına bir işaret çubuğu konur. Baş parmak kalınlığındaki anaçlara iki gözlü bir kalem yeterlidir. Kalın anaçlara iki kalem konmalıdır.

Kakma Aşı: Yapılışı yarma aşıya benzemektedir. Bu aşıda anaç toprak seviyesinin hemen üzerinden kesildikten sonra ortadan baltayla yarma yerine bir kenarına karşılıklı olarak içe doğru daralan V şeklinde yuva açılır. İki gözlü kalem açılan yere tam oturacak, şekilde hazırlanır. bunun için kalemin alt gözü dışta olacak şekilde kama gibi kesilir ve anaçtaki yerine kabuk kabuğa değecek biçimde ve boşluk kalmadan sıkıca oturtulur. Aşı tamamlandıktan sonra rafya ile bağlanır. Üstü yavaşça tavlı toprakla kapatılır ve yanına bir herek dikilir.

Göz Aşısı: Biz burada bağlarda en çok uygulanan yongalı göz aşısını öğreneceğiz. Bağda yongalı göz aşısı iki dönemde yapılmaktadır.
1- İlkbaharda bağlarda su yürüdüğü dönemde yapılanına sürgün göz aşısı,
2- Yazın sonunda gelişmenin durduğu zaman yapılan aşıya ise durgun göz aşısı denir.

Yongalı göz aşısı genellikle çapı 1-2,5 cm arasında olan anaçlarda en iyi sonucu vermektedir. Yapılışına gelince; Bu aşının yapılabilmesi için anaca su yürümesi gerekmektedir. Aşıdan bir gün önce başın hemen altından makas veya bağ bıçağı ile anacın tepesi kesilir. Anacın toprağa yakın veya boğaz kök oluşmasını önlemek için toprâğın 10-15 cm kadar üzerinden iki boğum arasındaki düzgün bir yerden 3 cm’lik kısmın kabukla birlikte çıkarılır. Bu yere aşılanacak çeşidin göz kaleminden aynı büyüklükte bir yongalı göz alınarak yerleştirilir.sifalibitkileriniz.com Burada dikkat edeceğimiz nokta, göz parçasındaki kambiyum (kabuk altındaki odunla kabuk arasındaki kısım) tabakası ile anacın kambiyum tabakasının üst üste gelmesidir. Göz yerleştirildikten sonra enli esnek bantla sıkıca ve hava almayacak şekilde bağlanması gerekir. Aşıdan 7-10 gün sonra aşılar kontrol edilir, tutmayanlar yenilenir. İyice kaynamış aşıların tırnakları gözün hemen yanından meyilli olarak kesilir.

Etiket : Üzüm Aşı Zamanı, Üzüm Aşılama, Üzüm Aşılama Teknikleri, Üzüm Aşısı Nasıl Yapılır, Üzüm Aşısı Ne Zaman Yapılır, Üzüm Asması Aşısı, Üzüm Asması Bakımı, Üzüm Asması Budama, Üzüm Asması Çeşitleri, Üzüm Asması Ne Zaman Budanır, Üzüm Asması Ne Zaman Dikilir, Üzüm Bağı Kurma, Üzüm Bağı Nasıl Kurulur, Üzüm Budama Şekilleri, Üzüm Budama Teknikleri, Üzüm Dikim Zamanı, Üzüm Ekim Zamanı, Üzüm Ekimi, Üzüm En Çok Hangi İlde Yetişir, Üzüm Gübreleme, Üzüm Hangi İklimi Sever, Üzüm Hangi İlde Yetişir, Üzüm Hangi Koşullarda Yetişir, Üzüm Hangi Mevsimde Yetişir, Üzüm Hangi Şehirlerde Yetişir, Üzüm Hasat Zamanı, Üzüm Hastalık ve Zararlıları, Üzüm İklimi, Üzüm Kullanım Alanları, Üzüm Mevsimi Ne Zaman, Üzüm Nasıl Aşılanır, Üzüm Nasıl Dikilir, Üzüm Nasıl Toplanır, Üzüm Ne Zaman Budanır, Üzüm Ne Zaman Ekilir, Üzüm Nerelerde Kullanılır, Üzüm Üretimi Nasıl Yapılır, Üzüm Yetişme Koşulları, Üzüm Yetiştirme Teknikleri
BAŞA GİT